Agata Kosztowny

Zakończenie XXIV Letnich Igrzysk Głuchych w Brazylii

Od 01-15 maja 2022 odbyły się 24 Letnie Igrzyska Olimpijskie Głuchych w Caxias do Sul w Brazylii. To największe święto i najbardziej prestiżowa impreza sportowa osób niesłyszących. Odbywa się tak, jak tradycyjne igrzyska, w cyklu czteroletnim. Historia imprezy sięga aż 1924 roku, kiedy to w Paryżu odbyły się pierwsze igrzyska dla niesłyszących.
W klasyfikacji medalowej całej imprezy Polska zajęła wysokie 6 miejsce zdobywając 8 złotych, 22 srebrnych i 12 brązowych medali. Najlepsza okazała się reprezentacja Ukrainy, która wyprzedziła Stany Zjednoczone i Iran. Na poprzednim olimpiadzie, która odbyła się w 2017 roku w Tureckim Samsun Polska zdobyła jedenaście medali (1 złoty, 3 srebrne i 7 brązowych). Jak widać sukces idzie w górę!

W Brazylii na olimpiadzie uczestniczyło 101 państw i około 3000 zawodników. Do Brazylii poleciała 156. osobowa Reprezentacja Polska Niesłyszących (sportowcy i trenerze, fizjoterapeuci, masażyści).

W niedzielny poranek 15 maja 2022 roku o godzinie 8:00 na ulicach Caxias do Sul w Centrum wystartowałam w maratonie wraz z moimi kolegami: Monika Nowak (SKSG Korona), Rafał Nowak (SKSG Korona) i Małgorzata Mejka (SPARTAN Lublin). Mistrzem olimpijskim niesłyszących został  maratończyk Michal Stanovsky z Czech. Srebrny medal olimpijski zdobył Polak Tomasz Gawroński. A brązowy medal olimpijski zdobył wśród startujących niesłyszących Polaków Rafał Nowak, który zajął bardzo wysokie V miejsce. Wśród kobiet najlepsze okazały się Niemka Nele Alder-Baerens, która wyprzedziła Włoszkę Cristina Gognę. A brązowy medal olimpijski zdobyła Koreanka Sang Oh. Kolejnie Małgorzata Mejka zajęła czwarte miejsce, a ja zajęłam piąte miejsce, natomiast do mety nie dotarła Monika Nowak. Nie ukrywam, że bieg odbył się w trudnych warunkach: trasa 7 okrążeń w mieście, wysokie wzniesienie (780 m n.p.m.) i padający deszcz. Jestem szczęśliwa, że zaliczyłam moją pierwszą Olimpiadę Głuchych.

W ostatni dzień, czyli w niedzielę 15 maja 2022 roku odbyła się ceremonia zamknięcia Igrzysk Olimpijskich Głuchych
 i zaproszenie sportowców na następne igrzyska w roku 2025 w Tokio w Japonii.

Klub SKSG Korona Szczecin, do którego ja należę zdobyła w sumie 4 medale: złoty w skoku wzwyż Bartosz Brzezicki, brązowy medal w dziesięcioboju Damian Szyszkowski, złoty medal w sztafecie 4×400 m Mateusz Borowski i srebrny medal w piłce nożnej Kobiet Ewa Liścioch i Justyna Siwek. Również pozostali Zawodnicy zajęli dobre miejsca: Bartłomiej Janda, Daniel Kowalik (IV miejsce w sztafecie 4×100 m), Rafał Nowak (IV miejsce w biegu 3000 m z przeszkodami i V miejsce w maratonie), Mateusz Czepulonis, Rafał Pietrzykowski (V miejsce w siatkówce), Agata Kosztowny (V miejsce w maratonie) oraz Tomasz Mól (VIII miejsce w piłce nożnej).

Polscy medaliści XXIV Letnich Igrzysk Głuchych:

ZŁOTO :
1. Julia Chmielewska – pływanie (200 m styl klasyczny)
2. Klaudia Jarzewicz – pływanie (50 m styl grzbietowy)
3. Julia Dragan – pływanie (800 m styl dowolny)
4. Konrad Powroźnik – pływanie (200 m styl motylkowy)
5. Paweł Arciszewski – kolarstwo górskie MTB
6. Małgorzata Krawczyk – kolarstwo górskie MTB
7. Bartosz Brzezicki – lekkoatletyka (skok wzwyż)
8. Sztafeta męska (Mateusz Borowski, Oskar Gołębiowski, Grzegorz Kotowski, Michał Kulpa i Daniel Stempurski) – lekkoatletyka (bieg 4×400 m)

SREBRO :
1. Małgorzata Krawczyk – kolarstwo szosowe (sprint 1000 m)
2. Konrad Powroźnik – pływanie (400 m styl dowolny)
3. Klaudia Jarzewicz – pływanie (100 m styl grzbietowy)
4. Julia Dragan – pływanie (200 m styl zmienny)
5. Dominika Bolek – judo (kat. -52 kg)
6. Julia Chmielewska – pływanie (50 m styl klasyczny)
7. Sztafeta Kobiet (Julia Dragan, Weronika Nowicka, Klaudia Jarzewicz, Julia Chmielewska) – pływanie (4×100 m styl dowolny)
8. Paweł Arciszewski – kolarstwo szosowe (jazda indywidualna na czas)
9. Natalia Brzykcy – judo (kat. +78 kg)
10. Konrad Powroźnik – pływanie (400 m styl zmienny)
11. Julia Dragan – pływanie (1500 m styl dowolny)
12. Konrad Powroźnik – pływanie (100 m styl motylkowy)
13.  Małgorzata Krawczyk –  kolarstwo szosowe (wspólny start )
14. Konrad Powroźnik – pływanie (200 m styl zmienny)
15. Julia Dragan – pływanie (400 m styl zmienny)
16. Tomasz Rozumczyk – lekkoatletyka (oszczep)
17. Sztafeta Mężczyzn (Kacper Nowicki, Jakub Kramarczyk, Rafał Wójcik, Kondrat Powroźnik, Juliusz Sawek, Artur Pióro, Igor Stempurski) – pływanie (4×200 m styl dowolny)
18. Julia Dragan – pływanie (400 m styl dowolny)
19. Karol Dąbrowski – lekkoatletyka (skok wzwyż)
20. Oskar Gołębiowski – lekkoatletyka (400 m przez płotki)
21. Tomasz Gawroński – lekkoatletyka (maraton)
22. Drużynowo Kobiet  (Wiktoria Aumiller, Agnieszka Boćkowska, Karolina Dampc, Oliwia Gała, Ewa Jacyna, Joanna Kaczmarczyk, Marta Kaczmarczyk, Julia Kopińska, Karolina Kuba, Ewa Liścioch, Lidia Maziarz, Paulina Prusinowska, Volha Siarko, Justyna Siwek, Paulina Suchorowska, Clarissa Toma) – piłka nożna

BRĄZ :
1. Julia Dragan – pływanie (200 m styl dowolny)
2. Drużynowo kobiet (Garbiela Dyszkiewicz, Julia Szmiel, Monika Śmiżewska i Iwona Żyła) – tenis stołowy
3. Sztafeta mieszana (Julia Dragan, Julia Chmielewska, Konrad Powroźnik, Juliusz Szawka, Weronika Nowicka, Kacper Nowicki i Jakub Kramarczyk) – pływanie (4×100 m styl dowolny)
4. Sztafeta kobiet (Julia Dragan, Weronika Nowicka, Klaudia Jarzewicz i Julia Chmielewska) – pływanie (4×100 m styl dowolny)
5. Klaudia Jarzewicz – pływanie (200 m styl grzbietowy)
6. Julia Chmielewska – pływanie (100 m styl klasyczny)
7. Oskar Kokoszewski – lekkoatletyka (pchnięcie kulą)
8. Oskar Gołębiowski – lekkoatletyka (bieg 400 m)
9. Sztafeta mieszana (Julia Dragan, Konrad Powroźnik, Julia Chmielewska, Juliusz Sawka, Klaudia Jarzewicz, Igor Stempurski, Rafał Wójcik, Weronika Nowicka) – pływanie (4×100 m styl zmienny)
10. Drużynowo Kobiet (Dominika Bigaj, Marta Byczkowska, Matylda Dobejko, Agata Krygowska, Anna Kuźniewska, Karolina Przybył, Natalia Pyskło, Sara Twardowska, Angelika Wanta) – koszykówka
11. Damian Szyszkowski – lekkoatletyka (dziesięciobój)
12. Michał Kulpa – lekkoatletyka (bieg 800 m)

Naszym zawodnikom i trenerom serdecznie gratulujemy za wybitne sukcesy sportowe.